Asus TUF Gaming FX504GM-EN019T 15.6-in FHD, 120Hz Intel Core i7-8750H/8GB/1TB+128GB/6GB GTX1060/Win10
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
Intel Core i7-8750H Processor (9M Cache, up to 4.10 GHz) / 8GB / 1TB + 128GB SSD / NVIDIA GeForce GTX 1060 , with 6GB GDDR5 VRAM / 15.6" (16:9) LED backlit FHD (1920x1080) 120Hz Anti-Glare Panel with 94% NTSC / Windows 10
TECH SPECS
Processor : Intel Core i7-8750H Processor (9M Cache, up to 4.10 GHz)
Operating System : Windows 10 Home
Chipset : Intel HM370 Express Chipsets
Memory : 8GB DDR4 2666MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket , up to 32 GB SDRAM
Display : 15.6" (16:9) LED backlit FHD (1920x1080) 120Hz Anti-Glare Panel with 94% NTSC
Graphic : NVIDIA GeForce GTX 1060 , with 6GB GDDR5 VRAM
Storage : 1TB+128G SSD
Keyboard : Illuminated Chiclet Keyboard
WebCam : HD Web Camera
Wi-Fi : Integrated 802.11 AC (2x2)
Bluetooth : Built-in Bluetooth V4.0
Interface : 1 x COMBO audio jack
2 x USB 3.0 port(s) Type A
1 x USB 2.0 port(s)
1 x RJ45 LAN Jack for LAN insert
1 x HDMI, Support HDMI 1.4
Audio : DTS HEADPHONE X
Support Windows 10 Cortana with Voice
Battery : 4 Cells 48 Whrs Battery
Power Adapter : Plug Type :ø5.5 (mm)
Output :
19 V DC, A, 120 W
Input :
100 -240 V AC, 50/60 Hz universal
Dimensions : NB:
384 x 262 x 25 mm (WxDxH)