Acer Aspire 3 A314-35-C733 (Pure Silver) | 14in HD | Intel Celeron N4500 | 4GB DDR4 | 256GB SSD | Win11
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
14in HD 1366 x 768 resolution Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD ? 16:9 aspect ratio | Intel Celeron dual-core processor N4500 (4 MB L2 cache, 1.10 GHz, up to 2.80 GHz with Intel Burst Technology, DDR4 or LPDDR4) | 4GB of DDR4 system memory, upgradable to 16 GB using two soDIMM modules | 256GB NVMe SSD (HDD Upgrade kit ready) | Windows 11 Home
Technical Specifications
Processor: Intel® Celeron® dual-core processor N4500 (4 MB L2 cache, 1.10 GHz, up to 2.80 GHz with Intel® Burst Technology, DDR4 or LPDDR4)
Memory: 4 GB of DDR4 system memory, upgradable to 16 GB using two soDIMM modules
Storage: 256GB NVMe SSD (HDD Upgrade kit ready)
Display: 14" HD 1366 x 768 resolution Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD ? 16:9 aspect ratio
- Ultra-slim design
- Mercury free, environment friendly
- Intel® UHD Graphics, supporting OpenGL® 4.5, OpenCLTM 1.2, Microsoft® DirectX® 12
WLAN
- Intel® Wireless-AC 9461/9462, 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN
- Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
- 1x1 MU-MIMO technology
- Supports Bluetooth® 5.0
- 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN
- Operates at 2.4 GHz and 5 GHz
- 1x1 MU-MIMO technology
LAN
- Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready
WPAN
- Bluetooth® 5.0
- Windows 11 Home
- Two built-in stereo speakers
- Built-in digital microphone
- 328 (W) x 236 (D) x 19.9 (H) mm (12.91 x 9.29 x 0.78 inches)
- 1.625 kg (3.58 lbs.) with 2-cell battery pack, one hard drive and one SSD
- 3-pin 45 W AC adapter
- 36.7 Wh 2-cell Li-ion battery
- Up to 8 hours (based on MobileMark® 2014 test results)
Video conferencing
Acer webcam with:
- 640 x 480 resolution
- Two USB 3.2 Gen 1 ports
- Ethernet (RJ-45) port
- 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone