Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-71-59F1 16inch FHD 165Hz | Core i5-13500HX | 8GB DDR5 | 512GB SSD | GeForce RTX 4050 6GB | WIN11
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
Predator Helios Neo PHN16-71-59F1 Black - Intel Core i5-13500HX processor (24 MB Smart Cache, 2.5 GHz Performance-core with Intel Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.7 GHz, overclock capable) | 1x 8GB of DDR5 4800Mhz system memory | 512GB PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe | 16inch display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x1080, high-brightness (300 nits) Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD, supporting 165 Hz | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB of dedicated GDDR6 VRAM | Killer Wireless Wi-Fi 6 1650i 802.11 a/b/g/n/ac/ax + Bluetooth 5.2 | Windows 11 Home
Technical Specification
Model: Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-71-59F1
Color: Black
Processor: Intel Core i5-13500HX processor (24 MB Smart Cache, 2.5 GHz Performance-core with Intel Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.7 GHz, overclock capable), supporting hybrid core architecture with Performance-core and Efficient-core
Memory: 1x 8GB of DDR5 4800Mhz system memory, upgradable to 32 GB using two soDIMM modules
Storage: 512GB PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe
Display: 16inch display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x1080, high-brightness (300 nits) Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD, supporting 165 Hz and 3 ms Overdrive, 16:9 aspect ratio, 72% NTSC color gamut Wide viewing angle up to 170 degrees Ultra-slim design Mercury free, environment friendly
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB of dedicated GDDR6 VRAM
Operating System: Windows 11 Home
Connectivity: WLAN Killer Wireless Wi-Fi 6 1650i 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN Band: 2.4 GHz ,5 GHz 2x2 MU-MIMO technology Support Bluetooth 5.2 and above
Audio
Supported in Windows Spatial Sound for PC Gaming with DTS license integrated
Immersive audio rendering over headphones and internal speakers
Compatible with Cortana with Voice
Adapter: 3-pin 330 W 5.5 PHY AC adapter
Battery: 90 Wh 4-cell Li-ion battery
Video conferencing
Narrow USB FHD camera with blue glass
Compatible with Windows
1920 x 1080 resolution
1080p HD video at 60 fps with Temporal Noise Reduction
Dual Mic (33 mm + 33 mm)"
I/O Ports
USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
DisplayPort over USB-C
ThunderboltTM 4
USB charging 5 V; 3 A
DC-in port 20 V; 100 W
One USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging
USB 3.2 Gen 2 port
USB 3.2 Gen 1 port
HDMI 2.1 port with HDCP support
Mini DisplayPortTM 1.4
3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone