Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-52PC - 16inch WUXGA IPS, Core i5-14500HX | 8GB | 512GB SSD | RTX 4050 6GB | WIN11
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
Predator Helios Neo 16 PHN16-72-52PC (Black) Intel® Core i5-14500HX, 2.60 GHz Tetradeca-core (14 Core) 14th Gen | 8GB Memory | 512GB PCIe NVMe SSD M.2 | 16inch WUXGA LCD ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology 1920 x 1200 165 Hz 100% sRGB Color Gamut | NVIDIA® GeForce RTX 4050 6GB GDDR6 GPU Boost Clock Up to 2350 MHz Up to 140 W | IEEE 802.11ax Killer Wi-Fi 6E AX1675i 2.5 Gigabit Ethernet Bluetooth 5.3 or above | Windows 11 Home
Technical Specification
Operating System: Windows 11 Home
Processor: Intel® Core i5-14500HX, 2.60 GHz Tetradeca-core (14 Core?) 14th Gen
Graphics: NVIDIA® GeForce RTX 4050 6GB GDDR6 GPU Boost Clock Up to 2350 MHz Up to 140 W
Display:  16inch WUXGA LCD ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology 1920 x 1200 165 Hz 100% sRGB Color Gamut
Aspect Ratio: 16:10
Memory: 8GB DDR5 SDRAM
Memory Card Reader: Yes
Memory Card Supported: microSD
Storage: 512GB PCIe NVMe SSD M.2
Network & Communication
Built-in Devices
Microphone: Yes
Finger Print Reader
No
Number of Speakers: 2
Interfaces/Ports
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 2
Total Number of USB Ports: 5
Network (RJ-45) Yes
Input Devices: Pointing Device Type
TouchPad
Keyboard: Yes
Keyboard Backlight: Yes
Keyboard Features
RGB 4 Zones Backlight
Caps Lock
Mute Light Indicator
Battery: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Energy: 90 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage 330 W