SanDisk 240GB SDSSDXP-240G-G25 EXTREMEII 2.5inch SATA 6GB/s SOLID STATE DRIVE
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
SanDisk Extreme II Solid State Drive (SSD)
120GB
Even More Speed for Your Most Intense Applications
Blaze through your day and stay ahead of deadlines while extending the life of your PC with the
SanDisk Extreme II Solid State Drive (SSD). With a simple upgrade to your laptop or desktop,
this SSD will increase the speed and responsiveness of your computer, providing a significant
improvement to your user experience.
  • Exceptional read/write speeds for enhanced multimedia performance
  • Available in capacities up to 480GB**
  • Solid-state architecture resists wear and data corruption
  • Quiet operation
  • Low power consumption**
OVERVIEW
Exceptional Speeds for Enhanced Performance
Featuring SanDisk's cutting-edge solid-state architecture, the SanDisk Extreme II SSD can achieve
and data backup, thanks to the exceptional 510MB/s sequential write speed; and it delivers random
read/write speeds of up to 95K/78K input/output operations per second (IOPS), enabling quicker data
access. Your computer will boot up in seconds, load programs quickly, and blow through the most
demanding next-gen games.
Smoother Gaming Experiences and Faster Multimedia Play
The SanDisk Extreme II SSD provides hiccup-free, smooth gaming with faster loading and
quicker multimedia playback. Videos, programs, and anything else stored on the SSD will load faster,
saving time and increasing productivity.
Reliable Design Extends Your Computer's Lifecycle
Unlike traditional hard disk drives (HDDs), the SanDisk Extreme II SSD has no moving parts,
Low Power Consumption for Quiet and Cool Operation
The SanDisk Extreme II SSD uses much less energy than a traditional HDD**, placing less of a
burden on your computer's power supply and cooling system. This SSD also runs more quietly
than a hard drive, reducing your computer's total noise output.
Generous Storage Space
Available in capacities of up to 480GB, the SanDisk Extreme II SSD has enough room to store
your entire collection of games and programs. It also provides plenty of space for backing up
important personal data, such as photos, videos, and scanned documents.
Compatibility and Warranty
The SanDisk Extreme II Solid State Drive is compatible with SATA 6Gb/s motherboards and is
TECH SPECS
Available capacities: 240GB
Dimensions: 2.75 x 3.96 x 0.28 in. (69.85mm x 100.5mm x 7.0 mm)