Samsung LS24C310EAEXXP 24inch 75Hz IPS Essential Monitor
Price: 5,499
Product Description:
Screen Size (Class) 24inch | Resolution 1,920 x 1,080 | Aspect Ratio 16:9 | Brightness (Typical) 250 cd/? | Contrast Ratio Static 1000:1(Typical) | Response Time 5 (GTG)|Refresh Rate Max 75Hz
Technical Specification
Display
Screen Size (Class): 24inch
Flat / Curved: Flat
Active Display Size (HxV) (mm): 527.04 x 296.46 mm
Screen Curvature: N/A
Aspect Ratio: 16:9
Panel Type: IPS
Brightness (Typical): 250 cd/?
Brightness (Min): 200 cd/?
Contrast Ratio Static: 1000:1(Typical)
Contrast Ratio (Dynamic): N/A
HDR(High Dynamic Range): N/A
HDR10+: N/A
Mini LED Local Dimming: N/A
Resolution: 1,920 x 1,080
Response Time: 5 (GTG?
Viewing Angle (H/V): 178?/178?
Color Support: Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976): 72% (CIE 1931)
Color Gamut (DCI Coverage): N/A
sRGB Coverage: N/A
Adobe RGB Coverage: N/A
Refresh Rate:Max 75Hz
General Feature
Eco Saving Plus: Yes
0.00 W Off mode: N/A
Eye Saver Mode: Yes
Flicker Free: Yes
Picture-In-Picture: N/A
Picture-By-Picture: N/A
Quantum Dot Color: N/A
Game Mode: Yes
Image Size: Yes
Daisy Chain: N/A
Windows Certification: Windows 10
FreeSync: Yes
G-Sync: N/A
Adaptive-Sync: N/A
Off Timer Plus: N/A
Black Equalizer: N/A
Low Input Lag Mode: N/A
Virtual AIM Point: N/A
Core Sync: N/A
Game Bar 2.0: N/A
Gaming Hub: N/A
Refresh Rate Optimizor: N/A
Super Arena Gaming UX: N/A
HDMI-CEC: N/A
Auto Source Switch: N/A
Adaptive Picture: N/A
Ultrawide Game View: N/A
Smart Service
Smart Type: N/A
Operating System: N/A
Bixby: N/A
Far-Field Voice Interaction: N/A
TV Plus: N/A
Universal Guide: N/A
Alexa Built-in: N/A
Works with Google Assistant: N/A
Video Communication: N/A
Web Service: N/A
SmartThings: N/A
Tap View: N/A
Remote Access: N/A
Interface
Wireless Display: N/A
D-Sub: 1 EA
DVI: N/A
Dual Link DVI: N/A
Display Port: N/A
Display Port Version: N/A
Display Port Out: N/A
Display Port Out Version: No
Mini-Display Port: N/A
HDMI: 1 EA
HDMI Version: 1.4
HDCP Version (HDMI): 1.2
Micro HDMI: N/A
Micro HDMI Version: N/A
HDCP Version (Micro HDMI): N/A
Audio In: N/A
Headphone: N/A
USB Hub: N/A
USB Hub Version: No
USB-C: N/A
USB-C Charging Power: No
Thunderbolt 3: N/A
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 1): N/A
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 2): N/A
Version of Thunderbolt: N/A
Ethernet (LAN): N/A
Wireless LAN Built-in: N/A
Bluetooth: N/A
Built-in Camera: N/A
Windows Hello Certification: N/A
Audio
Speaker: N/A
Adaptive Sound: N/A
Operation Conditions
Temperature: 10~40 ?
Humidity: 10~80, Non-condensing
Calibration
Factory Tunning: N/A
Built in Calibration Engine: N/A
LUT (Look-up Table) Bit Depth: N/A
Gray Balance: N/A
Uniformity Correction: N/A
Color Mode: N/A
CMS (Color Management Software): N/A
Factory Calibration Report: N/A
Design
Front Color: BLACK
Rear Color: BLACK
Stand Color: Black
Stand Type: SIMPLE
HAS (Height Adjustable Stand): N/A
Tilt: -2.0?(-1.0?/+2.0?)~20.0?(?2.0?)
Swivel: N/A
Pivot: N/A
Wall Mount: 100.0 x 100.0
Eco
Energy Efficiency Class: N/A
Recycled Plastic: 19.6 %
Power
Power Supply: AC 100~240V
Power Consumption (Max): 25W
Power Consumption (Typ): N/A
Power Consumption (DPMS): N/A
Power Consumption (Off Mode): N/A
Power Consumption (Yearly): N/A
Type: External Adaptor
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD): 488.4 x 394.1 x 217.4 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD): 488.4 x 294.2 x 41.1 mm
Package Dimension (WxHxD): 546.0 x 146.0 x 352.0 mm