HP Notebook 15-DA0014TU (Jet Black) 15.6-in HD Intel� Pentium� Silver N5000/4GB/500GB/Win10
Price: Not Available.
Status: Phased Out
Product Description:
Intel PentiumSilver N5000 1.10 GHz Processor (4M Cache, up to 2.70 GHz) / 4GB / 500GB / Intel HD Graphics 620 / 15.6" diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit (1366 x 768) / Windows 10
Windows 10 Home 64
The PC you can rely on
Connect with what matters
Thoughtfully designed. Inside and out.
Beautifully designed inside and out this HP 15" diagonal laptop is perfectly suited for your lifestyle. Playful patterns, unique textures and a chrome plated hinge add a little color to your everyday.
Featuring
8th Generation Intel® Core™ i Processor
DDR4 RAM options
DISCLAIMER:
*This feature may vary by SKU and country. Kindly refer in the Technical Specifications section.
***Unit comes with Pre-installed Microsoft Office Trial Version, Full version sold separately
TECH SPECS
Model : HP 15-DA0014TU Jet Black
Processor : Intel® Pentium® Silver N5000 1.10 GHz Processor  (4M Cache, up to 2.70 GHz)
Memory : 4 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 4 GB)
Storage : 500 GB 5400 rpm SATA
Optical Drive : DVD-Writer
Operating System : Windows 10
Battery : 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer
Display : 15.6" diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit (1366 x 768)